Pokaz mody

IMGP2104POKAZ MODY – 29 kwiecień 2015
Jak co roku uczennice TECHNIKUM ODZIEŻOWEGO przy współpracy koleżanek z TECHNIKUM FRYZJERSKIEGO przygotowały POKAZ MODY z inscenizacją pod tytułem „KOPCIUSZEK – wczoraj i dziś”.

Czytaj więcej: Pokaz mody

Wypożyczalnia strojów

ZAPROSZENIE DO WYPOŻYCZALNI


W ZESPOLE SZKÓŁ USŁUGOWO - HOTELARSKICH I GASTRONOMICZNYCH – TECHNIKUM ODZIEŻOWE DZIAŁA WYPOŻYCZALNIA STROJÓW HISTORYCZNYCH I STROJÓW KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ. SĄ TO REPLIKI STROJÓW TWORZONE NA BAZIE RYSUNKÓW HISTORYCZNYCH I ZDJĘĆ.

 

Czytaj więcej: Wypożyczalnia strojów

Secesja

MODA SECESYJNA 1890-1910r.

Nowy styl w sztuce zaistniał jako przeciwstawienie naśladowczej bezstylowości. Jego zadaniem było oddzielenie, stworzenie nowych wartości artystycznych. Jednym z nurtów secesji była sztuka użytkowa -  projektowanie na potrzeby przemysłu. W okresie secesji poszukiwano inspiracji w formach przyrody. Ulubione motywy to wici roślinne i motywy kwiatowe. Sięgano też po ornament geometryczny. Powstawały formy architektoniczne o niezwykłych, wygiętych formach. Ostatni wielki styl w modzie europejskiej wykreował oryginalne stroje kobiece. Tworzyły go rozszerzone dołem, dopasowane na biodrach spódnice o linii tulipana oraz dekoracyjne, pozbawione dekoltów bluzki o olbrzymich rękawach.

Czytaj więcej: Secesja

Kobiety pracujące

Moda kobiet pracujących 1910 – 1914 r.

Charakterystyka ubioru.

Już w okresie mody secesyjnej pojawiały się ruchy emancypacyjne kobiet. Nieliczne kobiety kształciły się i pracowały. Te, które usiłowały żyć samodzielnie nie budziły uznania ogółu. Potrzebny był wówczas ubiór dostosowany do nowej sytuacji kobiet. W nowych modelach odrzucono przede wszystkim gorsety, a następnie nieodpowiednie do pracy fasony i ozdoby. Ubiór stał się funkcjonalny. Weszły w modę spódnice rozkloszowane od pasa, krótsze, około 15 cm od ziemi, wygodne żakiety kostiumowe, często zapinane pod szyją, z nieco rozkloszowaną baskiną oraz małe kapelusze lub czapki z uproszczonym przybraniem.

Czytaj więcej: Kobiety pracujące

Pogoda

Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu