Warsztaty kawowe

POWER UE poziom logo

 

W styczniu grupa chętnych uczestników biorących udział w projekcie „Moje doświadczenie dziś moim atutem w przyszłości” miała okazję wziąć udział w warsztatach baristycznych zorganizowanych dodatkowo dla grupy gastronomicznej. Warsztaty zostały podzielone na dwa etapy. Podczas części teoretycznej, która odbywała się na terenie szkoły zaproszony do współpracy barista pan Paweł Kaniecki prowadzący popularną kawiarnię ‘Miejsce’ w Przemyślu przedstawił podstawowe informacje dotyczące kawy (np. rodzaje kawy, sposoby jej parzenia, różne sprzęty i akcesoria przydatne bariście, itd.). Wprowadził także uczestników w tajniki Latte Art czyli sztuki dekoracji i upiększania serwowanej kawy za pomocą spienionego mleka i wszelkiego typu posypek.

Czytaj więcej: Warsztaty kawowe

Drobnoustroje a nasze zdrowie

POWER UE poziom logo

Drobnoustroje a nasze zdrowie, - warsztaty w PWSW

W ramach projektu „ Moje doświadczenie dziś moim atutem w przyszłości” realizowanego przez ZSU-HiG, w dniu 19.12.2017r. odwiedziliśmy Instytut Nauk Technicznych PWSW w Przemyślu. Grupa 18 osobowa wyjeżdżającą na staż zagraniczny do Irlandii, wzięła udział w wykładzie i warsztatach mikrobiologicznych na kierunku Bezpieczeństwo i Produkcja Żywności. Celem warsztatów było wskazanie uczniom dalszej ścieżki edukacyjnej i rozwoju zawodowego.

Czytaj więcej: Drobnoustroje a nasze zdrowie

Warsztaty kulinarne

POWER UE poziom logo

 

W listopadzie uczestnicy grupy gastronomicznej biorący udział w projekcie „Moje doświadczenie dziś moim atutem w przyszłości” wzięli udział w nietypowym wydarzeniu. W ramach przygotowania językowo-kulturowego uczniowie zapoznali się z popularnymi irlandzkimi potrawami, następnie wybrali dwa, które zdecydowali się wykonać własnoręcznie i na dodatek w obecności szkolnej ekipy filmowej!

Czytaj więcej: Warsztaty kulinarne

Wywiad

POWER UE poziom logo

 

P1010972Niedawno w naszej szkole gościł reporter Radia Rzeszów. Spotkał się z kilkoma uczniami i nauczycielkami by porozmawiać o praktykach zagranicznych i tegorocznym wyjeździe do Irlandii. Zainteresowanie tematem pojawiło się po publikacji artykułu na temat projektu „Moje doświadczenie dziś moim atutem w przyszłości” w lokalnej prasie. Rozmowa przebiegała w bardzo przyjaznej i luźnej atmosferze.

Czytaj więcej: Wywiad

Przygotowania do wyjazdu

POWER UE poziom logo

1INTENSYWNE PRZYGOTOWANIA UCZNIÓW ZSUHiG DO WYJAZDU NA PRAKTYKĘ ZAGRANICZNĄ.
W ramach wsparcia zawodowego dla II grupy młodzieży zakwalifikowanej do projektu na staż zagraniczny do Irlandii, odbyły się warsztaty zawodowe. Celem głównym było poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych z kierunkiem kształcenia.

Czytaj więcej: Przygotowania do wyjazdu

Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu