Przygotowanie zawodowe - Targi Foto oraz Warsztaty Kulinarne

Drukuj
Opublikowano

POWER UE poziom logo

Koniec marca 2015 roku to ekscytujący czas dla uczestników projektu ‘Sukces i nowoczesność w kształceniu zawodowym’ finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)!!!


Już 26 oraz 27 marca grupa fototechnika będzie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe na największej w Europie Środkowo-Wschodniej imprezie wystawienniczej dedykowanej tej branży czyli na Targach Sprzętu Fotograficznego w Łodzi. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowinkami sprzętowymi jak i nowoczesnymi metodami pracy, wezmą również udział w warsztatach przygotowanych przez organizatorów.

lodzmtlWięcej informacji o imprezie i jej imponującym programie tutaj:

http://www.targi.lodz.pl/targi/283-xviii-targi-sprzetu-fotograficznego-filmowego-audio-i-video-film-video-foto/

Już w najbliższą sobotę tj. 28.03 grupa gastronomiczna także będzie rozwijać swoje umiejętności zawodowe pod okiem znanego w kręgach kulinarnych szefa kuchni Zamku Dubiecko p. Janusza Pyry ( http://www.doradcasmaku.pl/strona/janusz-pyra.html ). Uczestnicy Warsztatów Kulinarnych poznają odpowiedzi na wiele pytań związanych z nowoczesnymi technikami pracy i urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień w pracy kucharza, m.in.:
- jak powstaje spuma?
- na czym polega kuchnia molekularna?
- jaki sprzęt jest niezbędny do gotowania metodą sous vide?
- co to są galaretki agarowe?
- jak wykorzystywać procedury HACCP w praktyce?

W ramach doskonalenia zawodowego uczestnicy przygotują także danie na bazie kaczki.

Czekamy z wielką niecierpliwością na (foto)relacje z tych wydarzeń !!!

A dla zainteresowanych tematami kulinarnymi link do rozmowy z Gościem prowadzącym nasze Warsztaty Kulinarne: http://newsgastro.pl/wydarzylo-sie/92490-zawod-kucharza-jest-moj-pasj.html?catid=105

Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu