Pełni nowych doświadczeń

Drukuj
Opublikowano

Pełni nowych doświadczeńUczniowie Zespołu Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych im. Armii Krajowej z Przemyśla od 18 stycznia do 08 lutego 2020 roku odbywali trzytygodniowy staż zagraniczny w Tralee w Irlandii. Staż był kulminacją realizowanego przez szkołę projektu „Praktyka w Irlandii drogą do sukcesu zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PO WER na zasadach programu Erasmus+. Kwota finasowania projektu wyniosła 381 431.34 PLN.


W projekcie wzięło udział 34 uczniów (18 w pierwszej grupie, która odbyła praktykę w terminie 07.07.2019 - 27.07.2019 oraz 16 biorących udział w obecnym wyjeździe).
Głównymi celami projektu był rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych z uwzględnieniem najnowszych trendów w branży i wymagań europejskiego pracodawcy, rozwój kompetencji językowych (przełamanie barier, umiejętność komunikowania się), zapoznanie się z inną kulturą, mentalnością, otwarcie się na świat, nabycie kompetencji interpersonalnych i społecznych, zwiększenie szansy na zatrudnienie absolwenta szkoły także na rynku europejskim, uzyskanie potwierdzenia nabytych umiejętności (certyfikaty, zaświadczenia, referencje od pracodawców, Europass Mobilność).
Instytucją partnerską współpracującą z sukcesem od kilku lat z nasza szkołą jest irlandzka firma Your International Training.
Młodzież przed wyjazdem na praktykę zagraniczną odbyła przygotowanie w postaci zajęć z języka angielskiego zawodowego, warsztaty i szkolenia w różnych firmach, wyjazd na wycieczkę do Krakowa oraz na XXII Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych w Łodzi, warsztaty z psychologiem oraz szkolenie bhp.
W trakcie stażu uczniowie mieli zapewniony nocleg u irlandzkich rodzin goszczących, a staż realizowany był w firmach dobranych adekwatnie do danego zawodu i zgodnie z założonym programem.
W ramach programu kulturalnego zapewnionego przez irlandzkiego Partnera YIT, młodzież uczestniczyła w wycieczkach, pozwalających poznać region hrabstwa Kerry. Najciekawszą była Ring of Kerry biegnąca dookoła półwyspu Iveragh na zachodnim brzegu Irlandii. Długość pętli wynosi ok. 180 km. Trasa była bardzo malownicza, biegła przez wioski rybackie, niewielkie góry i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Odbyła się również wycieczka krajoznawcza do miejscowości Killarney, która jest znanym ośrodkiem turystycznym ze względu na dużą atrakcyjność krajobrazową i liczne zabytki. W okolicy zwiedzaliśmy Killarney National Park, na terenie którego znajdują się: pochodzący z końca XV wieku zamek Ross, XIII-wieczne ruiny kościoła na Aghadoe, jezioro Killarney, opactwo Muckross, posiadłość Muckross oraz wodospad Torc. Podczas wycieczek była możliwość podziwiania pięknych irlandzkich krajobrazów.
Czas wolny uczniowie spędzali na spacerach i poznawaniu walorów urokliwej miejscowości Tralee, spotkaniach integracyjnych, wspólnych zakupach. Trzytygodniowy staż zagraniczny przebiegał bez zakłóceń i można go podsumować jako bardzo udany i owocny. W trakcie stażu uczniowie zdobyli nowe doświadczenie zawodowe na zagranicznym rynku pracy. Uczestnicy stażu dokumentowali każdy dzień pobytu w Irlandii wpisami na bloga (http://blog.zsu-hig.edu.pl/), który jest źródłem wszelkich informacji o miejscach pracy, rodzinach goszczących, organizowanych wycieczkach i sposobach spędzania wolnego czasu. Natomiast przebieg i realizacja programu stażu została udokumentowana w dzienniczku praktyk.
Udział w projekcie jest wspaniałym doświadczeniem dla uczniów a również piękną przygodą.

 

Pełni nowych doświadczeń Pełni nowych doświadczeń  Pełni nowych doświadczeń

Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu